Vyhledávání
      

Akebie pětičetná (Akebia quinata)

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Doba květu: 
Květen
Doba plodu: 
Září
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
popínavá rostlina, půdopokryvná rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod zahrnuje pět druhů dřevin rostoucích v Japonsku a střední Číny.
Akebie pětičetná je nejotužilejším u nás pěstovaným druhem. Je to ovíjivá liána, roste rychle, ročně doroste o 1,5 -2m, vysoká je 10m. Listy jsou dělené, pětičetné, tmavě zelené, s dlouhými řapíky. Akebie jsou jednodomé rostliny, ale pro vývoj plodů je nutné opylování mezi rostlinami. Kvetou v květnu zároveň s rašícícmi listy. Květy jsou oboupohlavní, drobné, tmavě fialové, silně voní, jsou uspořádané v malých převislých hroznech. Samčí květy jsou mnohem větší než samičí. Plody dozrávají v září, jsou fialově zelené, asi 10cm dlouhé a 3cm široké, tvarem připomínají okurku a jsou jedlé, svým vzhledem k jídlu příliš nelákají.

Čeleď:
Lardizabalaceae - kokylovité

Původ:
Domovem této rostliny je Korea, Japonsko a střední Čína.

Pěstování:
Na půdu je rostlina nenáročná, snese i sušší půdy, polostín i slunce. Mladé rostliny musíme v zimě chránit pokrývkou před mrazem. Na nechráněných stanovištích může namrznout pozdními jarními mrazy.

Množení:
Množíme semeny velmi brzy po sběru, nebo také letními řízky, kořenovými odřezky nebo vlnovkovitým hřížením jednoletých výhonků do půdy.

Choroby, škůdci:
Choroby a škůdce u nás rostlina nemá.

Použití:
Tento druh je vhodný k východním a severním stěnám, k fasádám, kde potřebuje oporu, také na pergoly nebo loubí. Výjimečně ji můžeme použít i pokrytí půdy. Protože starší rostliny vysávají z půdy mnoho vody, je vhodná i k sušení vlhkých základů a zdí. Řez nevyžaduje, ale má tendenci se ve spodní části větvit, pokud ji tedy chceme mít olistěnou, je nutné ji řezem upravovat.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.