Vyhledávání
      

Aktinidie význačná (Actinidia arguta)

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Doba plodu: 
Září, Říjen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená, žlutozelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
popínavá rostlina, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod Actinidia zahrnuje asi 40 druhů pocházejících zejména z jihovýchodní Asie. Jsou to ovíjivé liány s opadavými nedělenými listy. Jejich květy jsou nenápadné, vonící. Plodem jsou bobule, používá se jako ovoce a šlechtí se. V našich podmínkách jsou významné dva druhy, které se pěstují převážně pro okrasné účely.

Aktinidie význačná je vysoká, ovíjivá liána, s nedělenými, tmavě zelenými, široce vejčitými listy, dlouhými 80 -120mm, v létě zelenými, na podzim zlatožlutými. Právě na podzim je rostlina nejkrásnější. Listy jsou protáhlé, jemně zoubkované, s nevýrazbou žilnatinou.

Roste velmi rychle, dorůstá výšky až 10m, má dobrou krycí schopnost. Květy jsou dvoudomé, smetanově bílé vonící okolíky, které jsou skryté v listech. Rostlina kvete od května do června. Plody jsou protáhlé, žlutozelené, jedlé, chutí podobné kiwi. Dozrávají v září a říjnu. Obsahují mnoho vitamínu C.

Čeleď:
Actinidiaceae - aktinidiovité

Původ:
Aktinidie význačná pochází z Mandžuska, Koreje, Japonska. Do Evropy byla dovezena v roce 1874.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje chráněné teplejší stanoviště, půdu s kyselejším pH, spíše vlhčí, v období suchého léta je nutné zavlažovat. Rostlině se daří na jižní expozici, snáší slunce až polostín. Je možné ji pěstovat v atriích, na opěrných stěnách, na fasádách, kde ale potřebuje konstrukci.

Rostlina potřebuje oporu, silnější pergoly nebo konstrukce, může se popínat i kolem starých domů. Pokud chceme rostliny upravovat řezem, musíme ho provézt v zimě, v období vegetačního klidu, protože při pučení na jaře silně roní mízu.

Množení:
Množíme výsevem semen do skleníku, nebo dřevitými odřezky, které musíme řezat na podzim po opadání listů, protože později výhony namrzají. Také můžeme množit letními bylinnými odřezky, které řežeme v červnu nebo červenci. Ovocné kultivary roubujeme v zimě a v té době je možné množit také hřížením.

Choroby, škůdci:
Chorobami a škůdci rostlina netrpí.

Použití:
Pokud chceme rostlinu pěstovat pro plody, musíme na jednu samčí rostlinu vysadit 3 -4 rostliny samičí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.