Vyhledávání
      

kokotice evropská (Cuscuta europaea)

Dvouletky > 

Barva olistění: 
zelená
Použití: 
popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kokotice evropská je oplétavá, jednoletá, dvouletá až vytrvalá bylina, rozmnožující se generativně semeny. Přísavnými bradavkami se přisává na tělo hostitele a čerpá z něj živiny. V mládí může částečně asimilovat, později je na hostitele zcela odkázána.

Tobolky zrají od srpna a na rostlinách vydrží i se semeny přes zimu. Semena mají nedovyvinuté embryo, které se nejpříznivěji vyvíjí v bezprostřední blízkosti kořenů hostitele. Klíční rostliny se objevují zjara. Klíčivost si semena mohou uchovat i několik let.

Plodem je dvoupouzdrá tobolka, která je delší než vytrvávající kalich. Je kulovitá, v době zralosti se nepravidelně rozpadá. Většinou se v ní vyvíjejí čtyři semena. Oplodí je vrásčité, s několika žebry, lysé, matné až slabě lesklé, na vrcholu má obvykle zbytek květu. Barva plodu je světle až středně hnědá. Tobolky mají v průměru 2,5 mm, jsou sestaveny asi po deseti v klubíčkovitých plodenstvích.

Semena mají tvar vejčitý, kulovitý nebo nepravidelný, často jsou na několika místech vtlačená. Mají matný drsný povrch s jemnými hustými bradavkami a olivově zelenou barvu. Jsou asi 1,5 mm dlouhá a 1 mm široká.

Klíční listy neexistují, po vyklíčení vyrůstá prvotní stonek v podobě nitkovitého výhonu několik centimetrů dlouhého, v bazální části ztlustlého, světlé, žlutozelené barvy. Stonek se postupně spirálovitě točí a další vývoj nastává teprve po kontaktu a hostitelem.

Čeleď:
Cuscutaceae – kokoticovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje v břehových křovinách na kopřivách, vrbách, chmelu, pelyňku obecném a jiných druzích. Někdy parazituje na konopí, tabáku, mrkvi, na bramborách a na chmelu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.