Vyhledávání
      

Plamének plotní (Clematis vitalba)

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
bílá, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vidlan
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod Clematis je v čeledi Ranunculaceae, zahrnující převážně byliny, určitou výjimkou. Jsou to většinou dřevité, poléhavé, řidčeji popínavé liány se vstřícně postavenými listy, zatímco většina rostlin z čeledi má listy střídavé.
Plaménky jsou dřeviny krásné když kvetou i když dozrávají ze semen. Jejich plody, nažky mají dlouhý, chlupatý přívěšek sloužící jako létající aparát. Jsou nahloučeny do bohatých souplodí a jsou stříbřitě lesklé, vypadají pak jako by podruhé kvetly.
Nejrozšířenější evropský plamének, plamének plotní, má mladé větévky plstnaté, později lysé, listy lichozpeřené, složené ze tří až pěti dlouze zašpičatělých lístků. V úžlabí lístků nebo na koncích větévek vyrůstají bohatá vidlanovitá květenství. Tento plamének je dřevitá liána s vlásčitě rozpadavým povrchem stonku, 3 -10m dlouhá. Jedovatá.
Plaménky kvetou od června do září, takže na jediné rostlině současně dozrávají nažky a rozevírají se pozdní květy. Dlouze stopkaté vonné květy mají vyvinutý běloplstnatý, korunovitě rozevřený kalich, zatímco pravé korunní lístky chybějí.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Plamének plotní roste hlavně v teplých oblastech - v západní Evropě a u Atlantského oceánu, ve střední a jižní Evropě a v severní Africe, zasahuje až na Kavkaz.

Pěstování:
Plamének plotní se pěstuje po staletí a mnohde zplaněl, takže těžké stanovit hranice jeho přirozeného rozšíření. Řapíky listů jsou dráždivé a reagují na styk s oporou obtáčením, napomáhají plaménkům v lianovitém růstu, často až do korun stromů. Ve Švýcarsku nedaleko Davosu vytvořil před lety tento plamének hustý porost v korunách vzrostlé smrčiny a byl vyhlášen jako přírodní památka.
Plamének plotní je toxická rostlina, působící dráždivě na pokožku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.