Vyhledávání
      

Růže Banksové (Rosa banksie)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
od 6.0 m do 15.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
bílá, Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže z této sekce mají na rozdíl od všech ostatních růží podrodu Rosa volné, s řapíkem nesrostlé, a posléze i opadavé palisty. První růže Banksové, nazvaná podle manželky ředitele zahrad v anglickém Kew, byla přivezena do Evropy už v roce 1796, ale není známo pod jakým jménem. V roce 1811 byla popsána W .T. Aitonem podle pěstovaného exempláře, který ovšem již byl plnokvětý poslán do Anglie v roce 1807 Williamem Kerrem ze zahrady v čínském Kantonu. Dnes je tato růže plnokvětá, stále pěstovaná v Číně a v Japonsku, pod názvem Rosa banksie var. banksiae. Nejpůvodnější růži Banksové popsal v roce 1797 německý botanik von Regel jako Rosa banksie var. normalis. Účastníci Wilsonovy expedice na začátku 20. století tvrdili, že to je velmi rozšířená růže v západní často provincie Chu-pej a ve východním S´-čchuanu a obecně se vyskytují v západním S´-čchuanu, kde roste na březích řek po nadmořské výšky 1500m, vytváří houštiny až 6m vysoké a široké. Wilson viděl stromy i více než 15m vysoké, zcela prorostlé touto růží. Všechny exempláře byly bělokvěté, květy měli tendenci k plonokvětosti.
Dnes v teplejších oblastech Evropy pěstovanou žlutokvětou odrůdu Rosa banksiae ´Lutescens´, popsanou kdysi jako přírodní formu, uviděla Wilsonova expedice v Číně jen jednou, a to v roce 1907, v jedné zahradě v západním Chupeji. V západní Evropě se pěstuje asi od roku 1870, ale jako stálezelená liána je pěstovatelná jen v zimních zahradách nebo ve Středozemí.
Růže Banksové je statná popínavá liána s výhony dlouhými 6 -15m. Na stoncích má hákovité trny, ale nejsou tam žádné osténce. Listy jsou složeny ze 3 -7 dlouze špičatých lístků, na rubu na žilce chlupatých. Jsou v zimě zelené až stálezelené, lesklé, květy jsou v průměru asi 3cm široké vyrůstají v mnohakvětých květenstvích, připomínajících okolíky. Jsou bílé nebo žlutavé a voní po fialkách. Kvete od června do srpna. Kališní lístky jsou téměř vejčité, celistvé a opadavé, květní stopky jsou holé, šípky drobné, sotva 0,5cm velké.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Banksianae

Původ:
Růže Banksové pochází z Asie.

Pěstování:
V teplejších oblastech Evropy se pěstuje kultivar ´Lutescens´. Botanický druh se zpravidla nepěstuje.

Množení:
Nejsnadnějším množením růži je řízkování, problematičtější bývá očkování na vhodnou podnož.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.