Vyhledávání
      

Růže čínská (Rosa chinensis)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 5.0 m
Barva květu: 
černá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, vlhko, mrazuvzdorná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Dvě skupiny růží mají čnělky výrazně převyšující šípek a vyčnívající mezi tyčinkami: růžím ze sekce Synstylae srůstají do pevného, většinou lysého sloupku, růžím ze sekce Indicae zůstávají volné, nesrostlé. Do druhé skupiny patří i růže, jimž patrně vděčí všichni milovníci růží za zahradní mnohokvěté růže - floribundy a čajohybridy. Je to růže čínská (Rosa chinensis).
První zmínky o této růži pocházejí z počátku 16. století, první čínská růže byla dovezena v roce 1733. Nevíme ale jaká to byla růže. S určitostí to byla růže již pěstovaná a patrně plnokvětá. Nejspíš to byla růže popsaná jako Rosa bengalensis. Byla tmavočervená, volně plnokvětá a v jedné kalkatské zahradě ji našel jistý kapitán východoindické společnosti a zařídil její převoz do Anglie. Teprve mnohem později byly v Číně ve volné přírodě nalezeny růže dnes označované jako Rosa chinensis f. Spontanea. Taková růže byla nalezena v severním a středním S´-čchuanu v roce 1885 a jí podobná v roce 1983 v jihovýchodním S´-čchuanu ve výškách 1550 -1950m n.m.
Původní druh růže čínské se téměř nepěstuje, ale už více než 150 let se pěstuje kultivar ´Viridiflora´, jehož květní orgány dokládají, z čeho kdysi květy vznikly, jsou dokonale zlistnatělé.
Růže čínská je liánovitě rostoucí keř nebo popínavá liána s výhony dlouhými až 5m, s řídkými hákovitými ostny. Přezimující listy jsou při rašení načervenalé, lesklé, složené ze 3 -5 lístků, na vrchní straně tmavě zelených, na rubu světlejších, výrazně zašpičatělých. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika na krátkých stopkách. Jsou živě červené, jednoduché, 5 -6cm široké. Květní stopky jsou holé nebo řídce stopkatě žláznaté, kališní cípy jsou kopinaté, celistvé a po odkvětu nazpět sehnuté. Šípky jsou oranžové.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Indicae

Původ:
Přirozeným areálem růže čínské je západní Čína, zejména jihozápadní S´-čchuan, kde roste na suchých stráních a na březích vod.

Pěstování:
Růže čínská se nepěstuje, pěstují se její kultivary. Nároky na jejich pěstování jsou různé.

Množení:
Růže nejsnadněji množíme řízkováním, složitější je rozmnožování očkováním na vhodnou podnož.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.