Vyhledávání
      

Růže pnoucí kultivar ´New Dawn´ (Rosa ´New Dawn´)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 3.5 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Barva květu: 
narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
popínavá rostlina, střešní zahrady
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kultivar pnoucí růže ´New Dawn´ byl prvním, který byl v roce 1930 v USA patentován pod číslem 1. Zahradníci byli hrdí na své růže, ale nechtěli dovolit, aby je mohl kdokoliv množit a prodávat, proto došlo k patentování.
Tento kultivar je prototypem tzv. velkokvětých růží, i když vznikla zcela náhodou, jako pupenová mutace, sport staré pnoucí odrůdy ´Dr.W. Van Fleet´. Je známé, že náhoda přeje připraveným a připravené byly v roce 1930 růžařské školky Somerset Rose Nursery v New Brunswicku ve státě New Jersey v USA. „Rodičovská“ odrůda byla prastará, slavná a odolná pnoucí bělorůžová růže z roku 1910, mezi jejímiž nejbližšími předky byla původní planá růže Wichurova, dále jedna z nejstarších evropských kulturních růží, šafránově až meruňkově žlutá pravá čajovka ´Safrano´a perleťově růžový čajohybrid ´Souvenir du Président Carnot´z roku 1894.
Původní kultivar ´New Dawn´ se stal vhodným šlechtitelským materiálem, který se podílel na vzniku dalších odrůd. Tak vznikl v roce 1952 kultivar ´Coral Dawn´, který vyšlechtil E.S.Boerner. Ten byl ale velmi skoupý na informace, takže víme jen, že semenáč odrůdy ´New Dawn´byl opylen nějakým žlutokvětým čajohybridem, a potomek této hybridizace byl opylen nějakou oranžově červenou polyantkou. Ani další šlechtitel, Francouz Marcel Robichon nebyl sdílnější. Jeho ´New Dawn Rouge´neboli ´Étendard´vznikl v roce 1956 opylením kultivaru ´New Dawn´ jakýmsi semenáčem. Někteří růžaři postup svého šlechtění neprozrazují.
Kultivar ´New Dawn a odvozené kultivary jsou pnoucí růže ze skupiny Pnoucí velkokvěté. Jejich poupata jsou krátká, květy plné, po několika dnech ploše rozevřené, něžně a jakoby voskově růžově bílé, dlouho kvetoucí. Výhony jsou dlouhé až 3,5m, silné, mohutné, na nevyvázaných koncích převislé. Listy jsou poměrně malé, tmavě zelené, kožovité, výrazně lesklé, někdy s bronzovým nádechem. Netrpí ani padlím, ani černou skvrnitostí.
´Coral Dawn´ je sytěji růžový, květy má o něco větší, výhony dlouhé asi 3m.
´Étendard´ má květy živě červené, plné, středně velké, ve větších květenstvích. Voní. Listy má kožovité, velmi lesklé.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´New Dawn´ byl vyšlechtěn v New Jersey v USA.

Pěstování:
Tento kultivar kvete vytrvale až do podzimu. Vyžaduje hlinitou, výživnou a propustnou půdu, chráněné, slunné a teplé stanoviště.
Růže kupujeme výhradně v růžařských školách, nikdy u překupníků ani v supermarketech, kde není možné zjistit jejich zdravotní stav, vzhledem k tomu, že nemají listy a nejsou prostokořenné. Zasazujeme je nejlépe v den nákupu do jamky hluboké 40cm, prokypřené do 60cm. Před výsadbou je vhodné rostlinu na hodinu namočit do jílového roztoku nebo do vody.

Množení:
Některé růže mohou množit pouze odborníci, jiné zvládne i laik. Nejjednodušší je množení řízkováním, obtížnější je očkování na vhodnou podnož, kterou bývá nejčastěji bezostný podnožový šípek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.