Vyhledávání
      

Zimolez obecný (Lonicera caprifolium)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 6.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá, Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté
Použitelné části: 
květ
Použití: 
popínavá rostlina
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Zimolez obecný je popínavá rostlina, až 6m vysoká. Má vstřícné, eliptické, celokrajné listy, horní pár listů je při základu terčovitě srostlý. Z horních listových terčů vyrůstají od května do července květy, uspořádané většinou po šesti v přeslenech, jsou nažloutlé až bílé, často s červenavým nádechem, hluboce rozeklané. Plody jsou třešňově červené bobule ve velikosti hrášku, zrají od srpna do září.
Zimolez pýřitý (Lonicera xylosterum) je keř vysoký až 3m. Má leskle červené bobule v typických párech.
Zimolez japonský (Lonicera japonica) je popínavou rostlinou jako zimolez obecný.
Zimolez dostal latinské jméno po frankfurtském lékaři a botanikovi A. Lonitzerovi, který žil v 16. století. Plody zimolezu obecného se dříve používaly jako prostředek proti horečce. Pro silnou vůni, která vyniká večer při otevření květů, byl zimolez oblíbený pro milostná loubí- květy lákají noční lišaje, kteří v květech nacházejí mnoho nektaru.
Podobný zimolezu obecnému je zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum). Odlišuje se tím, že nemá terčovitě srostlé horní páry listů.

Čeleď:
zimolezovité

Původ:
Zimolez obecný je původem v jižní Evropě. Je to oblíbená zahradní rostlina, která často zplaňuje.

Použitelné části:
V Bachově terapii se používají květy, v homeopatii čerstvé zralé plody zimolezu pýřitého. Čínská medicína používá poupata zimolezu japonského. Květy obsahují saponiny, tanin, silice. Bobule obsahují stopy monoterpenových alkaloidů, xylostein, sekoiridoidy, triterpenové saponiny a málo glykosidů, které uvolňují kyselinu kyanovodíkovou.

Sběr:
Rostlina není vhodná ke sběru pro domácí přípravu.

Pěstování:
Zimolez roste v listnatých lesích, na okrajích lesů, v křovinách, v parcích. Je to vápnomilná rostlina. Vysazuje se k ozelenění pergol a spodku kmenů starších stromů v zahradách a parcích.

Použití:
Bachova terapie ordinuje květy lidem, kteří se nevypořádali s minulostí a nemohou se od ní odpoutat, žít opět v přítomnosti. Terapie má také pomáhat v případě, kdy je obtížné rozloučit se s věcmi, které se staly nepotřebnými.
Homeopatie používá zimolez proti nespavosti a křečím, čínská medicína ji používá k léčbě akutního revmatismu kloubů, při příušnicích a při žloutence, nálev z květů při vředech a bolestivých zánětech, při horečce, při infekci střev a močových cest, při zánětu spojivky.
Zimolez obecný, pýřitý i japonský jsou jedovaté. Po požití většího množství bobulí následuje nevolnost, zvracení, bolesti břicha, rozčilení, červenání obličeje, rozšíření zorniček, krvavý průjem. Starší literární údaje uvádějí také křeče, poruchy srdečního rytmu a ochrnutí dýchání, ve vážných případech se smrtelnými následky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.